דלג על חיפוש 1
חיפוש 1
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners
חנות וירטואלית
פייסבוק
תרומות
צרכנות
עמותה cinema

תקיפת 'מרסה תלמאת'

ביום הכיפורים ה -6 לאוקטובר היה זוג דבורים מפלגה 915 פרוש בחלקו המרכזי של מפרץ סואץ למשימות ביטחון שוטף . עם תקיפת הכוחות המצריים הוזנקו הדבורים לים וכוונו לגזרה המרכזית כדי למנוע חדירת כלי שייט אויב לאזור הפקת הנפט בין אבו-רודיס לבלעיים. בהוראת מפקדת חיל הים הופנה לכיוון ראס זעפרנה לתקיפת כח קומנדו מצרי המתארגן לחציית המפרץ. בראס זעפרנה לא התגלה כוח הקומנדו ומוביל הזוג המשיך בסריקתו אל מעגן מרסה תלמאת ובו מצא כוח קומנדו גדול מתארגן ליציאה. שחק נכנס למעגן והחל לנהל לחימה בטווחים קרובים, בשלב מסויים עלו הדבורים על השרטונות הפזורים במעגן, חלק גדול מאנשיו נפצעו בקרב ואחד אף נהרג. כשיצא זוג הדבורים נשארו במעגן עשרות כלי שייט פגועים - משימת הקומנדו המצרי שובשה.

שלב הפתיחה    

בעת שהות הספינות בים , הייתה תנועה ערה של מסוקי אויב לרוחב מפרץ סואץ ואשר חלפו בקרבתן. הדבורים קיבלו הוראה לפתוח באש על כל מסוק העובר מעליהם .

ב 2200 קיבלו הדבורים קיבלו הוראה ישירה מ- מצפ"י [מוצב הפיקוד הימי במפקדת חיל הים ] להפליג לאיזור ראס זעפרנה כדי להשמיד סד"גים וס"גים. [ההוראה הועברה ישירות לכוח בים עקב שיבוש הקשר עם מפקדת זירת ים סוף כתוצאה מתקיפת מטוסי האויב ]. כוונת מוביל הזוג הייתה שאם לא יימצא כלי שייט אויב בראס זעפרנה , יפליג למרסה-תלמאת .

התכנית הייתה , שמס' 1 ייכנס לתוך המעגן ויפתח באש על כלי שייט שימצאו ובאותו זמן יימצא מס' 2 באבטחה ובכוננות לחילוץ מחוץ למעגן .

0058הדבורים הגיעו לראס זעפרנה , המעגן נמצא ריק והדבר לא הפתיע את שחק, מהכרתו את האזור נראה היה לו סביר יותר שהקומנדו מתארגן במרסה תלמאת - ולשם הפנה את הכוח.

 תקיפת המעגן    

הדבור המוביל נכנס אל המעגן והדליק זרקור ומייד נתגלו : ברטרם ו- 2 ס"גים הקשורים למצוף וכן סד"גים רבים . בברטרם ובסג"ים ישבו אנשי קומנדו. סגן שחק הסתער לעברם בירי תוך שהוא דורס את סירות הגומי.

תוך תנועה באזור המעגן , עלה הדבור על 'ריף' [שרטון] ומנועיו הודממו . לעבר הדבור נפתחה אש מכל עבר.

דבור 867 הוזעק לתוך המעגן , לעזור בחילוץ . גם עליו נפתחה אש מהחוף וגם הוא עלה על ה'ריף' אך בצורה קלה יותר. הימצאותו של הדבור השני במעגן משכה אליו חלק מהאש ואפשרה לדבור הראשון להתארגן ולהיחלץ.

תוך לחימה וירי נחלצו הדבורים ויצאו לכיוון אבו זנימה תוך שהם משאירים מאחריהם עשרות סירות אויב פגועות.

 

מצורפים  

מפות הקרב

תאור מלא של הקרב מאת תא''ל מיל' רמי לונץ    

ראיון עם האלוף זאב אלמוג על פל' 915 במלחמה 

אתר העיטורים הצהל''י - עיין ערך: צבי שחק, עמי שגב, נמרוד ארז, שלום נחמני   

 

 

  

 

                

  

 

 

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הזירה
 
מרסה תלמאת
 

ספינות דבור

 

 

הדפסשלח לחבר
עבור לתוכן העמוד