דלג על חיפוש 1
חיפוש 1
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners
חנות וירטואלית

המשך תקופה שלישית

האנייה 'לטרון'

יצאה מצרפת באוקטובר 1946, כשעל סיפונה 1,252 מעפילים. ההפלגה הייתה בים קשה ולוותה בתקלות טכניות רבות, הבריטים גילו את הספינה ב – 29 באוקטובר והשתלטו עליה ב – 1 בנובמבר , היא הובלה לחיפה כשהיא נוטה באופן בולט לשמאל. המעפילים גורשו לקפריסין.

האנייה 'לנגב'

יצאה מצרפת בינואר 1947, כשעל סיפונה 647 מעפילים. הים היה קשה במיוחד והספינה התקדמה ממסתור למסתור ב – 5 בפברואר נתגלתה ו 100 חיילים בריטיים עלו על הסיפון והכניעו את המעפילים. העברתם לאוניית גירוש לוותה בקרב שבו נהרג מעפיל. על שמו יצאה אוניית מעפילים בשם "המעפיל האלמוני".

האנייה 'לניצחון'

יצאה במאי 1948 מאיטליה כשעל סיפונה 189 מעפילים. הייתה אמורה לפגוש את הספינה "מדינת ישראל", להעביר את מעפיליה ולחזור לאיטליה. עם הכרזת המדינה ב15 במאי שונו ההוראות ושתי הספינות הפליגו ארצה. משחתות בריטיות איתרו אותן ב- 16 למאי אך לא הפריעו להגעתן.

האנייה 'לקוממיות'

יצאה בפעם ראשונה בדצמבר 1947 כשעל סיפונה כ - 600 מעפילים. היעד הראשון היה קורסיקה למפגש שתוכנן עם האונייה "כ'ט בנובמבר". היא העבירה את מעפיליה ושבה לצרפת.
ב- בפברואר 1948 עלו עליה 699 מעפילים מאירופה ומצפון אפריקה והאנייה יצאה שוב לדרכה. הספינה נתגלתה ע"י הבריטים אך לא ניהלה מאבק בשל מספרם הרב של הילדים באונייה . ב – 20 בפברואר הגיעה לחיפה, המעפילים גורשו לקפריסין.

האנייה 'מדינת היהודים'

יצאה יחד עם האנייה 'גאולה' בספטמבר 1947. התוכנית המקורית הייתה להעביר את מעפילי "גאולה" ל"מדינת היהודים" אולם היא לא יצאה לפועל בשל הצפיפות הרבה ב"מדינת היהודים".
ב – 2 באוקטובר סגרו עליה משחתות בריטיות. "מדינת היהודים", שבעברה הייתה שוברת קרח התנגשה באונייה בריטית וגרמה לה לנזק ניכר. בסופו של דבר נגררה לחיפה. המעפילים גורשו לקפריסין.

האנייה 'מדינת ישראל'

יצאה מאיטליה ב – 8 במאי 1948 , כשעל סיפונה 243 מעפילים. התוכנית הייתה להיפגש עם האנייה "לנצחון" ולקבל את מעפיליה . עקב הסמיכות להכרזת המדינה, כבר לא היה צורך בכך ושתי הספינות הגיעו ארצה. המעפילים (שהפכו בעצם לעולים) ירדו לחוף ת"א של מדינת ישראל הריבונית.

האנייה 'מולדת'

יצאה מאיטליה במרץ 1947 כשעל סיפונה 1,568 מעפילים. באזור קפריסין חדרו מים לחדר המכונות והיא קראה לעזרה. המשחתות הבריטיות התקרבו אליה. חלק מהמעפילים הועברו אליהן והשאר נגררו עם "מולדת" לנמל חיפה. ב – 31 במרץ הורדו המעפילים ורובם נשלחו לקפריסין.


האנייה 'מורדי הגיטאות'

יצאה מאיטליה במאי 1947 כשעל סיפונה 1,457 מעפילים. התוכנית הייתה להיפגש עם האונייה "יהודה הלוי" ולקלוט את מעפיליה. המפגש לא צלח והיא המשיכה בדרכה. 35 מייל מחוף ת"א זוהתה ע"י הבריטים, התנהל קרב מר, פנים אל פנים. ב – 24 במאי נגררה הספינה לחיפה והמעפילים גורשו לקפריסין.
עבור לתוכן העמוד