דלג על חיפוש 1
חיפוש 1
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners
צרכנות
עמותה cinema
פייסבוק
יוטיוב
חנות וירטואלית
אינסטגרם

פרשת אלטלנה

פרשת 'אלטלנה' התרחשה במהלך ההפוגה הראשונה של מלחמת העצמאות. צבאות ערב פולשים מכל עבר וכאן בארץ כמעט מלחמת אחים. אניית מעפילים שארגנה התנועה הרביזיוניסטית עשתה דרכה ארצה ועל סיפונה, מלבד המעפילים נשק וחימוש עבור ארגון האצ''ל. אלא שבינתיים, האצ''ל פורק והצטרף לצה''ל. אנשי האצ''ל אשר אספו את הנשק בעמל רב אינם מפנימים את העובדה שהאצ''ל כבר פורק ומנסים להעביר את הנשק או את חלקו אל גדודי האצ''ל ששולבו בצה''ל. ראש הממשלה דוד בן גוריון חושש שהעברת הנשק תחייה מחדש את האצ''ל ככוח עצמאי בתוך צה''ל וזאת כאשר גם הפלמ''ח ממאן להתפרק ממסגרותיו. בן גוריון מתעקש, מנחם בגין מנהיג האצ''ל לא מוותר, ולבסוף ההתלקחות, חילופי אש והרוגים לצה''ל ולאצ''ל. לבסוף מורה בגין להניף דגל לבן, מלחמת האחים נמנעה אך ויכוח גדול נפתח.
 האנייה

"אלטלנה" הייתה במקורה נחתת טנקים בצי ארה"ב בזמן מלחמת העולם השנייה.

היא נבנתה במספנות Bridge  (אמבריג' פנסילבניה)  בשנת 1943 , הושקה בינואר 1944 ונקראה בצי בשם  TLC 138. אורכה היה 110 מטר, רוחבה 17 מטר ודחייה 1,820 טון.

חימושה כלל  תותחי נ.מ , מהירותה המקסימאלית 21 קשר. ביוני 1944 הנחיתה כוחות בחוף יוטה, נורמנדי.

אחרי המלחמה הושבתה והוצעה למכירה.

הרכש

האנייה נרכשה בארצות הברית בקיץ 1947 על ידי "הועד העברי לשחרור האומה", אשר היה גוף פוליטי של האצ"ל בארצות הברית. היא נקראה על שמו של הספרותי של זאב ז'בוטינסקי ("אלטלנה" = נדנדה)

לאחר רכישתה הועברה לשיפוץ בברוקלין, לאחר מכן הפליגה לאירופה, למרסיי שבדרום צרפת וב 24 למאי הפליגה ממרסיי לפורט דה בוק לצורך העלאת המעפילים. ב 26 למאי הועלו על סיפונה 862 מעפילים, רובם ניצולי שואה שהיו מזוהים עם הזרם הרביזיוניסטי.

בתחילה נועדה האנייה להבאת מעפילים בלבד, אולם בהמשך הוחלט להביא על סיפונה גם נשק ואמצעי לחימה עבור האצ"ל.

נשק זה נרכש במחירי מציאה בעיקר מידי ארגוני ספרדים אנטי פשיסטיים בצרפת, קומוניסטים צרפתיים, לוחמי מחתרות אנטי נאציות, ומאוחר יותר גם מצבא צרפת. לפי עדות מפקד האוניה היו ארוזים בבטנה 5,000 רובים, 450 מקלעים, 5 זחל"מים משוריינים, כמה פצצות של מטוסים וכארבעה מיליון כדורים. 

על מבצע ההפלגה כולו פיקד קצין האצ"ל אליהו לנקין, ורב החובל היה מונרו (עמנואל) פיין, יהודי ששירת בעברו  בצי האמריקאי. לאחר עיכובים רבים יצאה הספינה לדרכה ב 11 ליוני 1948.

בינתיים, בארץ חלו תמורות רבות, ב 15 למאי, יום הכרזת המדינה פלשו צבאות ערב מכל עבר וישראל הקטנה והצעירה  נלחמה על חייה. הצבא המצרי פלש אל מערב הנגב, הלגיון הירדני תקף בערבה, חיל משלוח עיראקי תקף בעמק הירדן ומצפון פלשו הסורים והלבנוניים.  ב 31 במאי הוקם צה"ל, האצ"ל הצטרף וגדודיו נטמעו בתוך צה"ל.

   

בבנייה 

    

קישורים  

  

האנייה אלטלנה
 
 
  תיאור מפורט
  מצגת
הדפס
עבור לתוכן העמוד