דלג על חיפוש 1
חיפוש 1
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners
יוטיוב
חנות וירטואלית
פייסבוק
עמותה cinema
צרכנות
אינסטגרם

פאוקר שלמה ז"ל

 

דרגה:  

 

ת. לידה:     21/09/0000

 

ת. פטירה: 00/00/0000

 

מקומות שירות: בה"ד

 

יהי זכרו ברוך

 
 

 

 

לתוספות, עדכונים ושינויים יש לפנות באמצעות צור קשר  או לכתובת דוא"ל amutayam@amutayam.org.il

 

 

כתב חברו, צבי ינאי (טורבו)

 
יליד 1941 המשפחה עלתה בשנות הארבעים. בוגר ביה''ס לקציני ים בעכו מחזור ה' 1960. על בני מחזורו נמנו תא''ל אשור (מוסלי) ז''ל ויבדל לחיים מיכה רם. שלמה הוסמך כקצין מכונה בצי הסוחר. בחיל הים שרת כחוגר. לאחר השחרור למד בטכניון ונכנס לעבוד ברפא''ל. שלמה למד והוסמך כפיסיקאי גרעיני . ברפא''ל רוב פעילותו עלומה. אני פגשתי בו כשניהל תחום פיסיקאלי שכלל יישומים בתחום האקוסטיקה התת-מימית בקבוצה שנקראה נו''פ. הוא פרש מרפא''ל ומאז נותק הקשר איתו.
 
שלמה היה איש מעניין, שנון, בעל כישורי ניהול והעיקר בסיס עיוני ומעשי רב בתחום עיסוקו. אני מצפה שחטיבת חימוש כללי שבה עבד תטיב לפרסם עד כמה שניתן על האיש והישגיו הרבים.
 
כתבה אישתו רינה:
שלמה נולד ב- 21.9.1941 בסלובקיה בעיצומה של מלה''ע השנייה. בגבור הסכנה ליהודים, בהיותו בן עשרה חודשים, מסרו אותו הוריו למשפחה נוצרית, והם עצמם נמלטו להונגריה. אחרי המלחמה התברר כי אימו וסבתו נספו באושוויץ ואילו אביו ודודתו שרדו וחזרו לביתם בז'ילינה. אביו נישא בשנית לניצולה מאושוויץ ויחד בנו מחדש בית יהודי חם ושקמו את חייהם.
אך השלווה בביתם לא נמשכה זמן רב. בסוף שנות ה-40 התחוללה מהפכה קומוניסטית בצ'כוסלובקיה והם החליטו לעזוב מיד ולעלות למדינת ישראל. כאן, כרבים אחרים, עברו חבלי קליטה לא קלים, אך בסופו של דבר הטילו עוגן בנתניה, בה החלה המשפחה לבנות את חייה פעם נוספת, ובה גם הסתיימו נדודיה.
שלמה אהב מאוד את הים ועל כן החליט ללמוד בביה'ס לקציני ים בעכו. מכאן ואילך ועד לשנותיו האחרונות הים היווה חלק מרכזי בחייו. את שירותו הצבאי עשה בחיל הים בהדרכה. לאחר סיום לימודיו בטכניון הצטרף לרפא'ל ובין פרויקטים שונים שהיה שותף להם, הקים קבוצה שעסקה באקוסטיקה תת מימית. הוא היה גאה מאוד בעבודתו ברפא''ל ובתרומתו לביטחון ישראל, אך במיוחד היה גאה בתרומתו לחיל הים. אהבתו לים מצאה את ביטויה גם במחקרים אזרחיים שעסק בהם במסגרת שנות השבתון שלו. בקנדה עסק במחקר שנושאו הנזקים לבעלי חיים בימים ובנהרות כתוצאה מרעשים אקוסטיים, ואילו בניו-זילנד ניסה לגלות השיבושים בסונר של הלוייתנים שגורמים להתאבדותם בחופי הים.
הכרתי את שלמה לפני חמישים שנה ויותר, ומאז דרכנו לא נפרדו. שלמה! אזכור אותך תמיד כחבר נאמן, חכם, בעל חוש הומור נפלא, בעל ואבא מסור.

רינה פאוקר
הדפס
עבור לתוכן העמוד