דלג על חיפוש 1
חיפוש 1
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners
אינסטגרם
פייסבוק
עמותה cinema
צרכנות
יוטיוב
חנות וירטואלית

הטבעת ה'דה קסטרו'

החל מהלילה הראשון למלחמה חתרו כוחות חיל הים למגע עם האויב. הצלחת זוג הדבורים במארסה תלמאת המריצה את מפקדי הדבורים לתור אחר האויב במעגניו ולא כל שכן בים הפתוח. זוג דבורים בפיקודו של רס''ן עמי איילון, שהייה בסיור אלים, מזהה בצפון המפרץ סמ''ר דה-קסטרו מסייר. הסמ''ר, כלי גדול בהשוואה לדבור, חמוש במקלעים ואינו נופל במהירותו - מוכרע במהירות. הדבורים, אינם מסתפקים בשיתוקו, הם נחושים להטביעו למרות שסוללות החוף המצריות מתחילות לטווח את הכח. 

 

תיאור הקרב    

בלילה שבין ה8 ל9 באוקטובר הופנה זוג דבורים בפיקודו של רס''ן עמי איילון לצפון מפרץ סואץ כדי לסכל פעילות ספינות סיור וסירות נושאות קומנדו באזור ראס- סאדאת . עמי החליט להגיע לראס-סאדאת מצפון , כדי לגלות את המטרות על רקע הירח ולהקל על זיהוין והשמדתן .

הכוונות הועברו למפקדי הדבורים, הכוח החל בתנועה. על רקע הירח , נתגלתה מטרה הנעה בהאפלה , בקורס צפוני כשרק אור מעגלי דולק על התורן .

לאחר שהמטרה זוהתה כסמ''ר דה-קסטרו, נכנסו הספינות לתקיפה. הטווח לחוף המצרי היה 3 מייל. התנאים היו אידיאליים, והמטרה הייתה ממש על ' קו הירח '. הכוח פתח באש על הסמ''ר, אשר הפליג במהירות 10 – 12 קשר, ועדיין לא הפעיל מכ''מ . אש הדבורים הייתה מרוכזת ומיד נראו פגיעות מצוינות . ה-דה-קסטרו השיב אש במשך כדקה בלבד . הדבורים נעו סביבו במעגל והמשיכו להמטיר עליו אש בתותחי החרטום , בטווחים שבין 50 ל- 200 יארד. להבות פרצו בסמ''ר, נשמעו פיצוצים , והוא החל להסתובב במעגלים ללא שליטה , עד כי התעורר חשש שיתנגש בדבורים   .

מהחוף נפתחה אש תותחי 130 מ''מ מבוקרי מכ''מ, האש הייתה יעילה מאד. הדבורים החלו לנוע ב'זיגזגים' כדי לצאת מטווח התותחים.

 

תוצאות הקרב

לאויב - סמ''ר הדה קסטרו הושמד.

לכוחותינו לא היו נפגעים .

רסיס של פגז פגע בדבור וגרם לפריצת מים בחרטום - צוות בקרת הנזקים אטם את הפירצה.

 

מצורפים  

 

תיאור מפורט של הקרב מאת תא"ל מיל' רמי לונץ 

 

 

   

                 

     

 

 

  בבנייה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מפת הקרב

 

סמ"ר דה קסטרו

 

ספינות דבור

  

 

 

 

הדפסמסמכי ארכיון
עבור לתוכן העמוד