דלג על חיפוש 1
חיפוש 1
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners
חנות וירטואלית
צרכנות
אינסטגרם
יוטיוב
עמותה cinema
פייסבוק

קרב 'דומייט בלטים'

  קרבדמיאט-בלטים' התרחש בלילה השלישי של הלחימה במלחמת יום הכיפורים (ליל 8- 9 לאוקטובר). בקרב זה השמיד חיל הים הישראלי את רוב הכוח המצרי שעמד מולו ובכך השיג עליונות גם בגזרה המצרית של הים התיכון. בקרב סדור וקלאסי (ים פתוח) התמודדו ששה סטי"לים ישראליים מול ארבעה סטי"לים מצריים מדגם 'אוסא' והשמידו שלוש מהן - הרביעית נמלטה.  

 

שלב ההערכות    

המשימה המקורית נבנתה על תכנית צהלית לתקוף אווירית באזור פורט סעיד, בחיל הים העריכו כי תקיפה זו תביא לבריחת כלי שייט ושייטת 3 בהרכב 10 ספינות נערכה ליירט את הכלים הבורחים. בפועל לא בוצעה התקיפה האווירית כמתוכנן והמשימה המקורית שונתה, הוחלט כי הכוח יבצע איגוף גדול עד דמיאט ויפגיז את החוף במטרה למשוך אליו כלי שיט מכיוון אלכסנדריה.

 

בשעה 2012 התקבלה ידיעה כי 4 סטי"לים מדגם 'אוסא' יצאו מנמל אלכסנדריה מזרחה. המש"ט פרש כוח אחד לקרבת דמייאט והשני כ20 מייל צפונית לו.

בשעה 2210 התברר כי בספינות 'געש', 'חיפה', 'מזנק' ו'חץ', שכבר שהו זמן ממושך בים, נותרה כמות דלק קטנה, והן עזבו את הכוח וחזרו לחיפה.

הכוח התארגן מחדש, בשלושה זוגות: הזוג הצפוני – אח"י 'רשף' ו'קשת', הזוג המרכזי – אח"י 'משגב' ו'אילת', והזוג הדרומי – אח"י 'חרב' ו'סופה'  .

ב2330 הופנו 'חרב' ו'סופה' דרומה במטרה להפגיז את חוף דמיאט.

 

נט''ל והסתערות    

תוך תנועתן מערבה התגלו מטרות (''סקאנקים'') בכיוון מערב, שניות ספורות לאחר מכן נורה מטח גדול של טילים, הספינות עברו להתגוננות נגד טילים (נט"ל), הטילים החטיאו.

עתה נראו המטרות בורחות מערבה, ההסתערות הפכה לרדיפה ספינות חיל הים הישראלי שמהירותן הייתה עדיפה , הצליחו לצמצם את הטווח בינן ובין הספינות המצריות והתקרבו לטווח שיגור יעיל של טילי הגבריאל .

 

 

בשיא הקרב    

אח'י 'קשת' ירתה את הטיל הראשון ופגעה בסטי"ל 'אוסא' מהזוג הצפוני. לאחר מכן ירתה ה'קשת' טיל נוסף על אותה מטרה. גם אח"י 'רשף' הגיעה לטווח הירי וירתה. ה'אוסא' הצפונית ביותר המשיכה לברוח כשה'רשף' דולקת אחריה, תקלת מכונה באח"י 'קשת' השאירה אותה מאחור.

ב 0120 הגיעה אח''י 'רשף' לטווח ירי ופגעה ב'אוסא' השנייה.

בזוג ה'אוסות' הדרומי טיפלו תחילה ה'חרב' וה'סופה'. תוך כדי מרדף שיגרה אח"י חרב טיל גבריאל לעבר אחת המטרות ומייד החלה גם אח"י סופה בירי. המטרה הצפונית בזוג המצרי נפגעה, פנתה דרומה ונעצרה סמוך לחוף. החרב והסופה עברו לתותחים.

גם אח"י 'אילת' בפיקוד רס,ן אילן שדה צמצמה טווח ושיגרה טיל לעבר ה'אוסא' אשר במנוסתה הגיעה למים כה רדודים עד כי התיישבה על הקרקעית , ולא ניתן היה לטבעה. בלהט הקרב הצליחה הספינה הרביעית לחמוק ולהעלם במערב...

 

 

סיום הקרב    

01:33 – הקרב הסתיים והספינות פנו חזרה לחיפה.

3 ספינות מצריות מדגם 'אוסא' טובעו, ספינה רביעית הצליחה לחמוק.

תיאר המש"ט:…הרביעית מצאה מסתור סמוך לחוף כך שלא הצלחנו לגלות אותה והיא ניצלה. הקרב הסתיים קרוב לשעות האור והיה עלינו להתארגן לחזרה כדי שהבוקר לא ימצא אותנו כה סמוך לחוף האויב וחשוף לפגיעותיו'.

 

תוצאות הקרב

שלושה סטי"לים מצריים מדגם 'אוסא' מתוך הארבעה שהשתתפו בקרב, הושמדו.

 

   

 

מצורפים  

תאור מפורט מאת תא''ל מיל' רמי לונץ      

 מרשמי הקרב

 

 

 

  

   

 

            

 

 

 

                

   

 

 

 

 

  בבנייה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מרשם הקרב

 

 

 

 

 

הדפסמסמכי ארכיון
עבור לתוכן העמוד