דלג על חיפוש 1
חיפוש 1
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners
אינסטגרם
צרכנות
יוטיוב
חנות וירטואלית
פייסבוק
עמותה cinema

תקיפת 'ראס ע'ריב'

שבוע לאחר נחיתת גל הקומנדו המצרי הראשון במערב סיני המשיכו המצרים לנסות ולתספקו דרך הים. בראס ע'ריב ריכז האויב מספר רב של ספינות מסוגים שונים, מתוך כוונה להעביר בהם כוחות ואספקה . הודות להתראה מספקת שעמדה לרשות המבצעים , נערך חיל הים בפעם הראשונה במלחמה למבצע מתוכנן .

 

כוח של חמישה דבורים, שלושה בפיקודו של רס''ן עמי איילון (מפקד המבצע), ושניים בפיקודו של רס''ן ישראל פטשניק יצא למשימת השמדת כלי השייט אשר רוכזו במעגן ראס-ע'ריב לקראת תיספוק הקומנדו המצרי .

התכנית הייתה לתקוף במקביל , הכוח של עמי יתקוף את מעגן הסירות הדרומי כשהוא נע מדרום לצפון . הכוח של ישראל יתקוף את המעגן הצפוני בתנועה מצפון לדרום .

הכח הדרומי הפליג בין שדות הנפט ולכן לא התגלה בשלבי התנועה . בהיותו בטווח 14 מייל מהחוף המצרי , הבחין באזור היעד בריכוז גדול של ספינות. עמי חילק משימות לכל דבור ואחר כך הוביל לתוך המעגן.

הכוח ביצע 10 סבבים, ירה בתותחים ובקרגו והטיל רימוני נ''א ומטעני גור על ספינות האויב , ספינות האויב החלו לבעור ולהתפוצץ .

 

עתה הגיע תורו של הכח הצפוני. הכוח הגיע ליעד מכיוון צפון ונכנס לתוך המעגן , כאשר כל דבור נכנס בתורו, תוקף ויוצא . הדבורים הפעילו נגד ספינות האויב את כל הנשק שהיה ברשותם , וזאת תחת אש נק''ל של האויב, שבתחילה לא הייתה יעילה אך יעילותה גברה והלכה.

 

תוצאות הקרב

 

אויב : כ- 4 סד''גים גדולים ועוד כ- 15 סד''גים קטנים, הושמדו.  

כוחותינו : לא היו אבדות.

 

  

 

מצורפים  

 

תאור מפורט  מאת תא''ל מיל' רמי לונץ     

מפות הקרב      

 

    

 

  

   

 

 

 

            

 

 

 

                

  

 

 

 

 

  בבנייה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מרשם הקרב

 

 

 

 

 

הדפסמסמכי ארכיון
עבור לתוכן העמוד