דלג על חיפוש 1
חיפוש 1
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners
פייסבוק
צרכנות
חנות וירטואלית
אינסטגרם
עמותה cinema
יוטיוב

תקיפות נוספות בחוף מצריים

לבד מקרב דומייט –בלטים נערכו במהלך המלחמה עוד שמונה תקיפות בחופי מצריים – בזירת הים התיכון . בקרב פורט סעיד שהתרחש בלילה הראשון למלחמה הוטבע סטי"ל אוסא ע"י חיל האוויר וביתר הקרבות שלאחר קרב בלטים לא העז האויב לצאת אל הים הפתוח, לפיכך התבטאו רוב הקרבות בגיחה והפגזת חופים. ערכה זו תתאר את הקרבות בסדר הכרונולוגי. (לקרבות דמייט בלטים ופורט סעיד ייחדנו ערכות נפרדות).

יום ה- 7 לאוקטובר - היום השני ללחימה     

ביום השני למלחמה נשארו ארבעה סטי"לים להגנת חופי המדינה ושבעה סטי"לים נשלחו לחסום תקיפות מצריות אפשריות מכיוון פורט – סעיד.

בנין הכוח בדרום החל בצהרים עם יציאת ה'חנית' וה'סופה' לאזור ברדויל והושלם עד הערב על ידי 'סער', 'חץ', 'אילת', 'מזנק' ו'קשת' בפיקוד המש"ט.

בדרכה להערכות התקשתה אח"י חנית בגילוי החוף החולי והשטוח ועלתה על החוף בצפון ימת ברדויל, אח"י סופה נשארה לסייע בחילוצה, החילוץ בוצע למחרת באמצעות גוררת אזרחית .

בהמשך הלילה, קיבל מש"ט 3 אישור לסייר עם חמשת הסטי"לים הנותרים לכיוון מערב עד קו אורך של דמיאט. במהלך סיור זה לא התקיים מגע עם האויב.

בסיום הסיור החזיר המש"ט חלק מהכוח לכיוון חיפה בעוד שה'קשת', ה'סופה' וה'מזנק' בפיקודו נעו למקום עלית ה'חנית' על החוף.

בשעה 04:28 שוגרו לעבר אח"י מזנק ארבעה טילים משני סטי"לי אויב ששהו בפתח נמל פורט סעיד והספיקו לחזור לנמל לפני שכוחותינו הצליחו לסגור לטווח טילי הגבריאל. טילי האויב החטיאו את אח"י 'מזנק' .

בכך הסתיים יום פעילות אינטנסיבי ללא תוצאות מערכתיות וטקטיות.

ליל 13 – 14 הפגזת דמיאט    

לאחר קרב דמיאט – בלטים, בו הושגה עליונות על הצי המצרי בגזרת הים התיכון, הועברה עיקר הפעילות לחוף הסורי (ראה ערכת הדרכה בנושא 'תקיפות חוף סוריה').

בליל 13 – 14 חזרה פעילות חיל הים לחוף המצרי, התכנית הייתה להפגיז חופים במטרה לפגוע במטרות צבאיות, לרתק כוחות יבשתיים ולנסות למשוך כלי אויב לקרב.

כוח של 4 סטי"לים בפיקוד מש"ט 3 – אל"מ יומי ברקאי יצא להפגיז את החוף באיזור דמיאט בחוף מצרים.

כוח נוסף של ארבעה סטי"לים נערך מצפון לכוח זה למקרה של הופעת כוחות אויב מפורט סעיד או מאלכסנדריה .

החוף הופגז בתותחי 76 מ"מ ו- 40 מ"מ. תגובת האויב הייתה הפעלת של סוללות תותחי חוף בלבד. האויב לא העז לצאת מנמליו.

ליל 15 – 16 הפגזת חוף מזרחית לרוזטה ובמערב מצריים    

חיל הים המשיך בסדרת התקפות בחוף המצרי במטרה להטריד את מערך הגנת החוף, לאלץ את האויב לצאת לקרב ולרתק כוחות יבשה למגננה. הפגזות ליל 15 – 16 התאפיינו בהתקרבות לבסיסי האויב הראשיים והתבצעו אף בגזרת מערב מצרים סמוך לגבול הלובי.

כוח של רביעיית סטי"לים בפיקוד מש"ט 3 יצא להפגיז מטרות חוף באזור רוזטה במערב הדלטה של הנילוס.

זוג נוסף של סטי"לים בפיקוד סא"ל אלי רהב יצא ל הפגיז מטרות בחוף ראס-אל-קנאיס וראס -אל-דבעה סמוך לגבול מצרים / לוב.

הרביעייה הפגיזה מחנה צבאי באזור בלטים ללא תגובה של האויב ועבר להפגזת מטרות חוף באזור רוזטה. לאחר תקיפה זו הגיחו סטי"לים מצריים מנמל אלכסנדריה, שיגרו טילים וחזרו מיד לנמל. הזוג המערבי נערך מול ראס קנאיס באזור מרסה-מטרוח והפגיז מטרות בחוף. לאחר מכן נע מזרחה אל מול ראס-אל-דבעה והפגיז תחנת מכ"מ אווירית וכן צומת דרכים סמוכה. לא הייתה תגובת אש מכיוון החוף. בגמר ההפגזות חזרו הכוחות לחיפה.

ליל 17 – 18 הפגזת חוף על מוצבי השרטון     

מוצב צה"ל שכינויו היה 'בודפשט' היה המוצב הקדמי מול פורט סעיד. המוצב היה נתון להפגזות כבדות מסוללות תותחי חוף ומרגמות . המצרים אף ניסו לנתק מוצב זה באיגוף ימי שבוצע על ידי יחידות קומנדו מושטות שחדרו בדרך הים.

כוח של 6 סטילים בפיקוד מש"ט 3 אל'מ ברקאי יצא להפגיז מוצבים מצריים בקרבת מוצב 'בודפשט'. שני סטי"לים הוצבו מצפון לפורט סעיד על מנת ליירט כלי שייט אויב אם יצאו מהנמל. יתר הכוח נכנס בדרוג להפגזת המוצבים המצריים. האויב הגיב באש תותחי חוף 130 מ"מ מבוקרי מכ"מ. האש הייתה יעילה אך לא היו פגיעות בכוחותינו. שני טילים נורו מהחוף לכיוון הכוח הצפוני, יתכן והיו אלו טילי קרקע אוויר.

בגמר בביצוע חזרו כוחותינו לנמל.

ליל 19 – 20 הפגזת חוף באזור דמיאט- רוזטה     

בבניה...בלילה זה פעל חיל הים במקביל בשתי גזרות בים התיכון. בסוריה הופגז גשר אל-אברש (ראה ערכת הדרכה – תקיפות בחוף הסורי).

בגזרה המצרית יצא כוח כוח של ארבעה סטי"לים בפיקוד אל"מ ברקאי להפגיז מטרות בחוף מצרים בגזרת דמיאט- רוזטה. הכוח התפצל לשני כוחות משנה שהפגיזו בו-זמנית מספר מטרות לאורך כל חוף דלתת הנילוס.

ההפגזה בוצעה בתותחי 76 מ"מ ותותחי 40 מ"מ והתמשכה למעלה משעתיים ללא כל תגובה אפקטיבית של הגנת החוף וללא מעורבות של הצי המצרי.

ליל 20 – 21 הפגזת חוף דמיאט     

במטרה לקיים לחץ מתמשך על הצי המצרי בים התיכון יצא זוג סטי"לים בפיקוד סא"ל אלי רהב לביצוע הפגזת חוף על מטרות באזור דמיאט. הכוח פעל במשך כשעתיים, תחילה בדמייט ואחר כך בבלטים ונשאר בשטח במארב לכלי אויב.

בכל משך פעולת הכוח בשטח האויב לא נראתה כל פעילות תגובה שלו.

ליל 21 – 22 הפגזת מפרץ אבו-קיר באלכסנדריה     

אחרי חמישה לילות הפגזה בהם לא יצא האויב להתמודד עם כוחותינו, נשלח כוח סטי"לים לבצע פעולה התקפית ומתגרה במבואות בסיסו העיקרי של הצי המצרי בנמל אלכסנדריה .

כוח של ארבעה סטי"לים בפיקודו של אל"'מ ברקאי יצא להפגיז מטרות חוף במפרץ אבו-קיר הגובל בנמל אלכסנדריה.

בדרכם ליעד נתקלו הסטי"לים בשתי ספינות תצפית מצריות וטיבעו אותן. לאחר מכן נכנסו למפרץ אבו-קיר ופתחו בהפגזת חוף, כולל שיגור טיל גבריאל למטרת חוף – תורן מכ"מ חופי. לאחר שהייה של כשעה וחצי בקרבת הנמל פנה הכוח לחזור לחיפה. בשלב זה נורו שלושה עד ארבעה טילי חוף ים מדגם סופקה על כוחותינו. גם טילים אלו החטיאו.

        בבנייה

                

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הפגזת חופים

 

ה 7 לחודש
 
 
ליל 13-14
 
ליל 15-16
 
ליל 17-18
 
ליל 19-20
 
 
ליל 20-21
 
ליל 21-22

  

 

 

 

הדפסמסמכי ארכיון
עבור לתוכן העמוד