דלג על חיפוש 1
חיפוש 1
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners
אינסטגרם
עמותה cinema
יוטיוב
צרכנות
חנות וירטואלית
פייסבוק

תקיפות נוספות בחוף סוריה

לאחר קרב לטקיה הסתגר האויב הסורי בנמליו ונמנע מלהגיח אלא עד פתח הנמל. בשילוב עם מדיניות צהלי''ת להתחיל ולפגוע ביעדים אסטרטגיים ומתוך תקווה למשוך כלי שייט סוריים לקרבות נוספים יצאה שייטת הסטי"לים עוד ארבע פעמים אל חופי סוריה במהלך המלחמה.

תקיפה במינט אל ביידה, לטקיה ובניאס.    

בצהרי ה 10 לאוקטובר יצא כוח של 7 סטילי'ם בפיקודו של מש''ט 3 - אל''מ ברקאי לתקיפה בחופי סוריה. הכוח צוות לשלושה כוחות משנה:

'געש' ,'סופה' – להפגזת מינט אל ביידה.

'חץ', 'חיפה' ו'חרב' להפגזת לטקיה.

'רשף' ,'קשת' להפגזת הבניאס.

במהלך ההפגזות הגיחו סטי"לי האויב אל פתחי הנמלים שגרו טילים ונמלטו. ספינותינו הסתערו לעברם אך לא הצליחו להשיגם. לאחר מכן חזרו ספינותינו להפגיז את היעדים וזאת למרות אש יעילה למדי של תותחי החוף של האויב.

תוצאות: חוות מכלי הדלק בלטקיה עלתה באש, שתי אניות סוחר ניטרליות שעגנו בפתח הנמל נפגעו מטילים שלנו שכוונו לסטי"לי האויב הנמלטים. בנמל 'מינת אל ביידה' הופגזו מטרות בבסיס הצי ומתקניו. במסוף ה'בניאס' הוצתה חוות המיכלים.

 

הפגזת מאגרי הדלק בטרטוס    

בצהרי ה 11 לאוקטובר יצאה בפיקוד מש''ט 3 רביעיית סטי"לים 'חץ', 'געש', 'סופה' ו'קשת'

לתקוף את חוות המיכלים שליד 'טרטוס'.הכוח נערך בשני זוגות והחל להתקרב אל היעד. סטי"לים סוריים הגיחו אל פתח הנמל , הסתתרו בין העוגנות וירו 4 טילי 'סטיקס' אל כוחותינו,

כוחותינו הסתערו לעבר המטרות בטילים ובתותחים והשיגו פגיעות בשתי מטרות אם כי לא ניתן לומר בוודאות כי טובעו כלי שייט.

עתה התפנו הכוחות לביצוע הפגזת החוף, מטווחים היטב ע"י סוללות הגנת החוף נכנסו ספינותינו לטווחי הירי והחלו להפגיז את המיכלים, הנפילות של פגזי ה130 מ''מ היו קרובות מאוד אך הספינות לא נפגעו.

 תוצאות:

חוות מכלי הדלק הובערה . אניית סוחר הנושאת דגל סובייטי שעגנה בפתח הנמל – טובעה. שתי ספינות טילים של האויב נפגעו ככל הנראה.

 

הפגזת גשר אל - אברש    

בצהרי ה 19 לאוקטובר יצא כוח של 2 סטי'לים (חנית, געש ) בפיקודו של מפל'ג - סא''ל אלי רהב להפגיז את הגשר מעל לנחל אל-אברש על מנת להטריד ולשבש את תנועת האויב בכביש החוף מדרום לטרטוס. הכח התקרב ליעד והחל בהפגזה. סוללות החוף הגיבו בירי מאסיבי.

תוצאות:

ההטרדה בוצעה, אין מידע על תוצאות ההפגזה.

משמעות מערכתית:

האויב הבין כי חיל הים מרחיב את פעילותו גם אל נקודות נוספות בחופיו.

 

הפגזת ה'בניאס'    

ב 23 לאוקטובר לאחר שקט יחסי בפעילות הימית בגזרה הסורית הוחלט במסגרת המאמץ המלחמתי, להמשיך ולפגוע במטרות כלכליות של סוריה. כוח של 4 סטי"לים בפיקוד מש''ט 3 על סיפון אח"י 'סופה' יצא להפגיז את חוות המכלים ומסוף הדלק בבניאס ולהשמיד כלי שייט של האויב אם רק ייצאו לים.

 הכוח הגיע ליעד ממערב והתקרב לטווח הפגזה. אח''י 'חנית' ואח''י 'חיפה' התקרבו לחוף, בעוד שה'געש' וה'סופה' מאבטחות ממערב כנגד כלי שייט העלולים להגיח 'מטרטוס' או מ'לטקיה'.

אח''י 'חנית' נכנסה ראשונה לירי וכבר במטחים הראשונים הושגו פגיעות טובות והמכלים החלו לבעור. אחריה נכנסה אח''י 'געש'. בנתיים נכנסה 'אח''י' 'חיפה' לירי תותחים על מסופי הדלק ופגעה קשות בארבעת המצופים.

תוך כדי ההפגזה נפתחה אש מהחוף לעבר הסטי''לים מתותחים יבשתיים ומטנקים. הכוח ניתק מגע לזמן קצר וחזר שוב להמשך ההפגזה. לאחר חצות נורו על הכח טילים, תחילה מפתח נמל 'לטקיה' ואחר כך מפתח נמל 'טרטוס' – הטילים לא פגעו.

תוצאות:

משימת הפגזת היעד בוצעה במלואה. מכלי הדלק הובערו ומצופי המסוף נפגעו.

משמעות מערכתית:

הושגה פגיעה לוגיסטית וכלכלית קשה במשק הדלק הסורי. הושמדו כמויות דלק במכלים ונפגע מערך שינוע הדלק לכלי שייט. 

מבוא לתקיפות מאת תא"ל מיל' רמי לונץ

פירוט התקיפה הראשונה

פירוט התקיפה השניה

פירוט התקיפה השלישית

פירוט התקיפה הרביעית 

 

 

 

  בבנייה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

חוות מיכלי הדלק בבניאס - בוערת

 

10 באוקטובר

 

11 באוקטובר

 

19 באוקטובר

 

23 באוקטובר

 

 

 

 

 

הדפסמסמכי ארכיון
עבור לתוכן העמוד