דלג על חיפוש 1
חיפוש 1
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners
אינסטגרם
פייסבוק
חנות וירטואלית
צרכנות
יוטיוב
עמותה cinema

מבצע 'ברדס 55-54'

רקע

בתחילת פברואר 1973 הוחלט בצה"ל לפשוט על   מפקדות ובסיסי מחבלים באזור טריפולי שבצפון לבנון. מטרות הפשיטה היו להרוג במחבלים, לפוצץ את מבני המפקדות והאימונים ולהשיג מידע מודיעיני. נקבע כי הכוח יגיע ליעדיו בנחיתה מן הים.

המבצע הוטל על כוחות מחטיבת הצנחנים ומשייטת 13. הפיקוד הכולל על המבצע היה בידי קצח"ר, תא"ל מנו שקד. מפקד הכח הימי היה מש"ט 3 אל"ם שבתאי לוי.

חיל הים הקצה למבצע כוחות לוחמים משייטת 13 ומיחידת 707 וכן סטי"לים לתובלת הכוחות. הסטי"לים נשאו במבצע קרוב ל 60 סירות גומי , חלק מהסירות הופעל ע"י חניכי קורס חובלים.        

על הכוח שעליו הוטל לפשוט על יעדי מחנה הפליטים 'אל בדאווי'   (יעדי "גאולה" ) פיקד סגן מפקד חטיבת הצנחנים. תחת פיקודו היו: 45 צנחנים ו 21 לוחמים מן הקומנדו הימי בפיקוד רס"ן גדי שפי, סגן מפקד השייטת. משימת הכוח הייתה השמדת המשרד הראשי של הפת"ח, מחנה מחבלים ומפקדת ה'פתח', מחסן תחמושת, בסיס אימונים ובית סוהר. את הכוח הובילו 3 סטי"לים ( אח"י חנית , אח"י חרב ואח"י משגב ) בפיקודו של מפל"ג 33 סא"ל אלי לוי.  

 

על הכוח שעליו הוטל לפשוט על יעדי מחנה הפליטים 'אל בארד' (יעדי "אהובה" ) פיקד מפקד חטיבת הצנחנים,   תחת פיקודו היו: כ-50 צנחנים וכן מספר   לוחמים מיחידה 707   ומשייטת 13.

משימת הכוח הייתה השמדת משרד החזית העממית, משרד ארגון "המאבק המזוין", מחנות אימונים ובסיס ימי של הפת"ח.

את הכוח הובילו 3 סטי"לים (אח"י   געש , אח"י   סער   ואח"י מבטח ) בפיקודו של מפל"ג 31 סא"ל מיכה לצרוס

ב-20 בפברואר 1973, הפליגו הכוחות הלוחמים על גבי ספינות חיל הים, מבסיס חיפה של חיל הים, לעבר חופי לבנון.   עם רדת החשיכה החלה הורדת הסירות למים  והסירות הפליגו לכיוון חופי היעדים.

הכוח שעליו הוטל לתקוף את יעדי "אהובה" נחת בחוף שכונה "לבן", ואילו הכוח שתקף את יעדי "גאולה" נחת בחוף שכונה "צהוב".

כאשר היו הסירות במרחק של כשמונה מאות מטרים מן החוף קפצו למים מספר לוחמים מן הקומנדו הימי, אשר שימשו ככוח חלוץ עליו הוטלה מלאכת הסיור והאבטחה המקדימה את הנחיתה, ושחו לעבר החוף. בהגיעם סרקו הלוחמים את השטח ודיווחו ברשת הקשר כי הוא מתאים לנחיתה. שאר הכוחות הלוחמים נחתו בעקבותיהם. בשעה 22:05 הושלמה התארגנות הכוח הנוחת על החוף והחלה התנועה לעבר היעדים שהיו מרוחקים כשישה ק"מ מן החוף.

מאחר והמבצע התבצע לא רחוק מנמל טרטוס הסורי , הוקצה כוח נוסף של זוג ספינות טילים, אח"י חץ ואח"י סופה , בפיקוד מפל"ג 32 סא"ל מיכאל ברקאי כדי לאבטח מצפון. כוח זה היה כפוף ישירות למפקדת חיל הים.

תקיפת יעד אהובה

משהגיע הכוח ליעד אהובה התפצלו כוחות המשנה שלו למשימותיהם. כוח סיירת הצנחנים, תקף את יעדי "אהובה 3" ו-"אהובה 4". היעדים כללו את מפקדת 'פתח' האחראית על גיזרת טריפולי, ומחסן לנשק קל של ה'פתח'. יעדים אלו היו בתוך מחנה הפליטים אל-בדוי. הכוח תקף את המבנה, הרג ארבעה מחבלים במבנה ופוצץ אותו באמצעות מטעני חבלה. בלחימה על היעד ספג הכוח שלושה פצועים ובהם מפקד הסיירת. באותה עת פוצץ כוח, בפיקודו של סגן מפקד הסיירת, את מחסן הנשק ביעד "אהובה 4".

כוח הנח"ל המוצנח, תקף את יעד "אהובה 1", בסיס אימונים ובתי מלאכה של ה'פתח',

השמדת יעד "אהובה 2", בסיס החזית העממית, הוטלה על הכוח מגדוד 202, בבסיס, אשר שימש כבית סוהר, נהרגו כשמונה עשר מחבלים. הלחימה על היעד והשמדתו ארכה כעשר דקות, לכוחותינו לא היו נפגעים. 

תקיפת יעד גאולה

הכוחות בפיקוד הסמח"ט,   עלו לחוף בנקודה הצפונית.   במהלך התנועה אל היעד זיהו חלק מן הכוחות מחבלים חמושים והרגו אותם.

השמדת יעד "גאולה 1", הבסיס הימי של ה'פתח', הוטלה על הכוח מגדוד 890 . היעד   כלל בונקרים שנחפרו מתחת למבנים ששימשו כחנויות לחלוקת מזון של סוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם.   הכוח הפושט הצליח להפתיע כליל את המחבלים שבבסיס. שישה-עשר מחבלים נהרגו. כמו כן לכד הכוח מדריך קומנדו טורקי‏. 

יעד "גאולה 2", היה מפקדת ארגון "המאבק המזוין", אשר שכנה במבנה בעל קומה אחת בקרבת חוף הים דרומית ליעד "גאולה 1", אך מעברו השני של הכביש. המבנה כלל חמישה חדרים שהמזרחי שבהם, שימש כבית כלא. תקיפת היעד הוטלה על לוחמי גדוד 450, הכוח תקף את היעד באש מנשק קל והשליך רמוני יד לפתחי החדרים.

כוח מן הקומנדו הימי שלקח חלק בלחימה על יעד "גאולה 2" זיהה חלון ממנו נורתה לעברו אש. מפקד הכוח, רס"ן אגוזי, פקד להשליך רימון אל החלון. הרימון שנזרק פגע בסורגים וחזר אל הכוח. אגוזי, הבין כי הרימון עומד להתפוצץ ולפגוע בלוחמיו, הרים את הרימון במטרה להשליכו הרחק מן הכוח, אולם הרימון התפוצץ בידו ופצע אותו פצעים קשים,   הוא איבד את ידו הימנית ואת עינו הימנית, על מעשהו זה הוענק לו עיטור העוז‏. ארבעה לוחמים נוספים מסביב נפצעו באורח קל. אף שנפצע הוסיף אגוזי לפקד על החוליה עד שטופל על ידי רופא. הכוח הטמין ביעד מטעני חבלה, נסוג ופוצץ את המבנה. בלחימה על יעד "גאולה 2" נהרגו שבעה מחבלים.            

יעד "גאולה 3"   היה משרד ארגון החזית העממית שמוקם במבנה חד קומתי. תקיפת היעד הוטלה על לוחמי שייטת 13 בפיקוד רס"ן גדי שפי. הכוח הרג שני מחבלים בדרכו אל היעד, טיהר את המבנה והניח בו   מטעני חבלה. אחר כך נסוג, הפעיל מרחוק את המטענים   והשמיד את המבנה.

סיום המבצע 

בשונה מהתוכנית המקורית החליט מח"ט הצנחנים,  עקב הפצועים בשני הכוחות, כי שני הכוחות יחולצו במסוקים ולא בדרך הים. בשעה 03:22 לפנות בוקר היו הכוחות באוויר בדרכם לישראל. הצי הסורי לא יצא להתערב בנעשה ולא היה עימות ימי. ספינות חיל הים שבו אף הן לנמל עד 0915 בבוקר.

 

תוצאות המבצע 

מבצע "ברדס 54-55" הסתיים בהצלחה. כ-45 מחבלים נהרגו וכ-60 נפצעו, כן נתפס שבוי אחד מקרב המחבלים. לכוח המבצע היו 9 פצועים ובהם מפקד סיירת צנחנים, סרן חרמוני ורס"ן אילן אגוזי משייטת 13, במבצע שולבו כוחות ים אוויר ויבשה בהיקף רחב ובעומק האויב. מטרת המבצע הייתה להמחיש לארגוני המחבלים כי כוחות צה"ל מסוגלים לתקוף ולהשמיד את בסיסיהם באשר הם נמצאים, וכן להכריח את המחבלים להתמקד בשיקום הנזקים ובהתגוננות במקום בביצוע פעולות טרור. מבצע זה לא זכה לתהודה תקשורתית רחבה משום שיום למחרת הפיל חיל האוויר טיסה אזרחית של   של ליביאן איירליינס ("המטוס הלובי")מעל חצי האי סיני‏. המטוס טעה בניווט, כל הנוסעים נהרגו.

   קישורים

 

 

 

 

  בבנייה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

איזור היעד 

 

הסטי"לים הועמסו בכ 60 סירות גומי

 

 

ס"ג דגם 5

 

שייטת 13 ביעד

 

ספינות סער 1 במבצע (אח"י מבטח, משגב)
 

ספינת סער 3 במבצע (אח"י סער, געש, סופה, חרב, חץ, חנית, )

 

 

הדפס
עבור לתוכן העמוד