דלג על חיפוש 1
חיפוש 1
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners
פייסבוק
צרכנות
יוטיוב
אינסטגרם
חנות וירטואלית
עמותה cinema

שמואל טנא (טנקוס) ז"ל

מפקד חיל-הים בשנים 1959-1954

נולד ביפו בשנת 1914. בצעירותו למד אגרונומיה באוניברסיטה העברית בירושלים. בלימודי האגרונומיה הכיר מספר חברים מפעילי הפלוגה הימית של 'הפועל' ואלה משכו אותו לים.

 

ב-1933 הצטרף טנקוס לפלוגה הימית של 'הפועל'. הצטרף ל'הגנה', והיה מפקד בירושלים במאורעות תרצ''ו-תרפ''ט. לאחר מכן היה פעיל בעליה ב'. עבד בבניית נמל תל-אביב, ליווה ב– 1939 את ספינות המעפילים 'אטרטו' ו'קולורדו'. היה גם היה מדריך ימי בפלוגה המיוחדת ממנה יצאו כ''ג יורדי הסירה.

 

 

 

במסגרת הפלי''ם שימש כמדריך ראשי בקורסים הימיים הראשונים בבית-הספר הימי בחיפה, ומדריך בקורס החובלים של הפלי''ם. עם הקמת חיל-הים התמנה לראש מחלקת ההדרכה של חיל-הים, שימש כמפקד הפריגטה אח'י 'משגב', פיקד על השייטת הקטנה, היה במשך שלוש שנים קצין המבצעים של חיל-הים, ובשנת 1954 קיבל את הפיקוד על חיל-הים.

 

בתקופת פיקודו על החיל התבצעה פעילות רכש ענפה: נרכשו שתי המשחתות – אח''י 'אילת' ואח''י 'יפו', שתי הצוללות הראשונות – אח''י 'תנין' ואח''י 'רהב'. נבנו ספינות הטורפדו בנות 16 מ', התארגנה יחידת הנחיתה ונחתות בנות 36 מ' הוכנסו לשירות. בתקופת כהונתו התקיים מבצע קדש, ונשבתה המשחתת המצרית 'איברהים אל-אוואל'. האלוף טנקוס תרם רבות לקידום ההדרכה הימית ולעיצוב דמותם המקצועית של הימאים בארץ.

 

את שירותו כמפקד החיל סיים  בשנת 1960.

   בבנייה

 

  קישור לערך בויקיפדיה 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הדפס
עבור לתוכן העמוד