דלג על חיפוש 1
חיפוש 1
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners
אינסטגרם
יוטיוב
צרכנות
חנות וירטואלית
פייסבוק
עמותה cinema

סיירת 913 - הסיירת הימית

סיירת 913

 בשלהי 1970, הגיעו דבורים ראשונים לבסיס אשדוד. תחילה היו בבסיס 3 דבורים שרוכזו בסיירת ימית אחת - סיירת 913 .

 מנתניה עד לתעלת סואץ

אזור השליטה של בסיס אשדוד השתרע באותה תקופה לאורך כ-370 ק"מ, מנתניה עד מוצב בודפסט, מזרחית לפתחה הצפוני של תעלת סואץ. הדבורים החלו לבצע סיורים באזור לצד סירות משמר מסוג ברטראם ("צרעות") ונחתות. גיזרת הסיור של הדבורים היתה מנתניה ועד הצלע המערבית של ימת ברדוויל. בסיס דפנה שהוקם בימה שימש כמעגן קדמי. מטרת הסיורים מול רצועת עזה וצפון סיני היתה מניעת חדירת מחבלים ואנשי מודיעין מצרים.

בנוסף, נשלחו לעתים דבורים מאשדוד לתגבר סיורים באזור הצפון, עד אזור צור-צידון ואף נטלו חלק בטיבוע סירות מחבלים. תוך כדי פעילות מבצעית נכתבו תורות ההפעלה - תיק מכונה, תיק גשר וכו'.

 הפשיטה בביירות ובצידון - מבצע "אביב נעורים" - אפריל 1973

בליל 9/10 באפריל 1973, נערך מבצע רחב היקף בביירות ובצידון של כוחות צנחנים וקומנדו ימי לפגיעה בראשי ארגוני המחבלים ובאמצעי לחימה.10 סטי"לים הוקצו לתובלת מרבית הכוחות ולאבטחה.2 דבורים   היו אמורים לחדור למפרץ ביירות ולהוריד שם כוח בדרכו לאחד היעדים - בית מלאכה ליצור מוקשים שנמצא מזרחית לנמל. כהוקרה לביצועים בפעילות השוטפת של הסיירת, צורפו 2 דבורים מבסיס אשדוד למבצע. 11 לוחמי קומנדו ימי הונחתו בשתי סירות גומי שהוכוונו ע"י הדבורים במפרץ ביירות ופוצצו את היעד. בפשיטה זו התגלה הפוטנציאל הטמון בדבורים ככלי מסייע להנחתת כוחות בדרך הים, בנוסף לסיורי בט"ש, ונעשה בו שימוש במבצעים נוספים.

 הכנת נתיב שיט לסטי"לים

אזור הים מערבית לימת ברדוויל ועד לפורט סעיד היה מסוכן לשיט מאחר והיה בטווח טילי ה"סטיקס" של הסטי"לים המצריים. בתקופה שקדמה למלחמת יום הכיפורים, ביצעו דבורים עם נציג משייטת הסטי"לים בדיקה והכנת נתיב צמוד לחוף רומני, בטווח של עד 400 יארד מהחוף. הטווח נקבע בהתאם לרוחב האלומה של מכ"ם ה"סטיקס" שהתביית על המטרה המחזירה הד מכ"ם חזק יותר. בעבודת ניווט מאוד מדוייקת נמצא נתיב בקירבת החוף. המטרה היתה שבזמן מלחמה דבור יוביל סטי"לים במסלול זה לקירבת פורט-סעיד למארבים.

 מלחמת יום הכיפורים, אוקטובר 1973

 בתחילת אוקטובר 1973, היו כוחות חיל הים בים התיכון בתרגול 3 ימי קרב, בהם נטלו חלק גם הדבורים. עקב כך היו הדבורים כשירים ומצוותים. בפרוץ המלחמה מנה סד"כ הסיירת 4 דבורים. בנוסף, תוגברו צוותי הספינות באנשי מילואים.

 נסיון חילוץ פצועים ממעוז בודפסט

בפרוץ הקרבות, הופגזו מעוזי קו בר-לב בתעלת סואץ, וכותרו או נפלו בידי כוחות מצריים עדיפים שחצו את התעלה. מעוז בודפסט, המעוז הצפוני בקו בר-לב שהופגז וכותר ע"י המצרים נמצא מזרחית לפורט-סעיד, על חוף הים התיכון. במעוז היו גם חיילים מחיל הים שהפעילו תחנת מכ"ם שחלשה על הכניסה לנמל פורט-סעיד. אנטנות המעוז, לרבות אנטנת המכ"ם נהרסו בהפגזה.

 בליל 7/8.10.1973, הלילה השני ללחימה, קיבלו הדבורים משימה להשתתף במבצע חילוץ פצועים ממעוז בודפסט. זוג דבורים יצא מדפנה עם זוג יתושים. הדבורים ליוו את היתושים עד לטווח שבו עלולים היו הדבורים להתגלות ע"י מכ"ם פורט-סעיד. בנקודה זו היה על הדבורים להוריד ס"גים "מרק 2. על הסג"ים היה לנוע אחרי היתושים עד למרחק של כ-1 ק"מ מהחוף. על היתושים הוטל לבצע הכוונת מכ"ם של הס"גים לכיוון כ-100 מ' מזרחית מהמוצב, על מנת לבצע נחיתה בחוף ולחבור למוצב לחילוץ פצועים.

המבצע התנהל בחששות כבדים, מאחר והיה ידוע שהמעוז מכותר. כשהחלה הורדת הס"גים למים, נתקבלה פקודה לביטול המבצע. סטי"ל ישראלי עלה על החוף בימת ברדוויל והדבורים נצטוו להפליג לעברו לסייע בחילוצו.

במשך 5 ימים היה מעוז בודפסט מכותר. לוחמיו החזיקו מעמד ומנעו מהמצרים להשתלט עליו. בכל אותה עת שמרו דבורים על קשר עם המעוז והעבירו תשדורות שבמקרה של סכנת נפילה יחברו עימם כוחות לחילוץ. ב-11.10.1973, חבר למעוז כוח צה"ל והחליף את הלוחמים הנצורים.

 סיוע בחילוץ סטי"ל שעלה על שרטון

ב-7 באוקטובר 1973, הפליגו 7 סטי"לים דרומה במטרה לחסום תקיפות מצריות אפשריות מכיוון פורט-סעיד. בדרכן להיערכות, עלתה אח"י "חנית", סטי"ל מדגם "סער 3 על החוף החולי והשטוח בצפון ימת ברדוויל, בשעה 22.56. דבורים שנערכו באותה שעה לחילוץ פצועים ממעוז בודפשט המכותר, קיבלו פקודה להפסיק את המבצע ולנוע לעבר הסטי"ל. המשימה שהוטלה על הדבורים היתה להשתתף באבטחת הסטי"ל ובנסיונות חילוץ.

4 דבורים נקשרו בהדרגה בטור לירכתי הסטי"ל במטרה לחלצו. משלא הצליחו בחילוץ נשארו קשורים אליו במטרה למנוע היסחפות דופן הסטי"ל לחוף, מה שעלול היה להקשות מאוד על חילוצו. במהלך מפגש בין 2 דבורים בים בליל נסיון החילוץ, נפצע חייל ורגלו רוסקה כשחרטום דבור התחכך בדופן דבור אחר. החייל חולץ במסוק.

למחרת הגיע סטי"ל נוסף, ניסה לחלץ את ה"חנית", אך לא הצליח. הדבורים נקשרו לסטי"ל המחלץ כדי למנוע מהסטי"ל על החוף לסחוף גם אותו.

בסופו של דבר חולצה אח"י "חנית" ב-8 באוקטובר, בשעה 17:30, באמצעות גוררת אזרחית שהגיעה מאשדוד ונגררה לחיפה. הסטי"ל תוקן ושב להשתתף בקרבות.

 השתתפות במבצע "ליידי" - טיבוע כלי שיט בנמל פורט סעיד

הצי המצרי הסתגר הנמליו בים התיכון לאחר שאיבד 4 סטי"לים בקרבות ימיים. על לוחמי הקומנדו הימי הוטל לחדור לנמל פורט-סעיד ולטבע כלי שיט. זוג דבורים צורף למבצע למטרות חילוץ ואבטחה.

בשלושת הלילות שקדמו למבצע סיירו דבורים בטווח 3-4 מיילים מפורט-סעיד על מנת שהמצרים יתרגלו לתנועה בקירבת הנמל.

בליל 16/17 באוקטובר 1973, חדרו לוחמי קומנדו ימי לנמל פורט-סעיד וטיבעו 4 כלי שיט - נחתת טנקים, טרפדת, סמטל"ר (ספינת טורפדו נושאת רקיטות) וסטי"ל מדגם "אוסה". שניים מהלוחמים נעדרים מהפעולה.

החבירה של לוחמי הקומנדו הימי עם סירות הגומי התאחרה. הדבורים חרגו מטווח 3-4 המיילים שקדמו למבצע ונעו לעבר נמל פורט-סעיד בנתיב הנסיגה המשוער של הלוחמים. בשעה 7:45, בהתקרבם לנמל באור יום, בוצעה החבירה עם סירות הגומי ומיד נפתחה לעברם אש תותחי חוף מצריים. מטחי פגזי 130 מ"מ נפלו במרחק כ-50 מ' מהספינות. בתנועה מזוגזגת נעו הדבורים לכיוון צפון-מזרח ונסוגו מהאזור. האש פסקה לאחר שהדבורים התרחקו מסירות הגומי.

 פעילות בקו האש

דבורי הסיירת הימית מאשדוד נטלו חלק במבצעי חיל הים בים התיכון ושהו במרבית ימי הלחימה בקו החזית, בגזרת חוף רומני. בנוסף, ביצעו הדבורים סיורים להגנת מבואות נמל אשדוד מחשש לתקיפת צוללות מצריות כנגד אוניות אספקה שהגיעו ארצה.

הדפס
עבור לתוכן העמוד