דלג על חיפוש 1
חיפוש 1
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners
פייסבוק
אינסטגרם
יוטיוב
חנות וירטואלית
עמותה cinema
צרכנות

מלחמת העצמאות

מלחמת העצמאות (שנודעת גם בשמות מלחמת השחרור, מלחמת הקוממיות, מלחמת תש"ח, ומלחמת 1948) הוא השם המקובל,  שניתן לעימות הצבאי, שהתנהל בין היישוב היהודי בארץ ישראל, ולאחר מכן מדינת ישראל, לבין ערביי ארץ ישראל וחלק ממדינות ערב שניסו למנוע בכוח את יישומה של החלטת החלוקה של עצרת האומות המאוחדות, ואת הקמת מדינה יהודית (לצד מדינה ערבית) בשטח ארץ ישראל המנדטורית. מקובל לקבוע שהמלחמה החלה מיד לאחר קבלת תוכנית החלוקה של האו"ם בכ"ט בנובמבר 1947 , החריפה לאחר תום המנדט ב 15 למאי 1948 והסתיימה ב-20 ביולי 1949, עם חתימת הסכם שביתת הנשק האחרון (עם סוריה) .‏

 המלחמה הסתיימה בניצחונה של ישראל, שהרחיבה את גבולותיה מעבר לגבולות שנקבעו למדינה היהודית במסגרת החלטת החלוקה.‏ בהסכמי שביתת הנשק שסיימו את המלחמה הכירו המדינות הערביות השכנות דה פקטו בגבולות החדשים של ישראל.

חיל הים שהוקם במרס 48 השתלב במלחמה כמיטב יכולתו, באין אניות מלחמה אלתרו ראשוני חיל הים והשמישו מספר אניות מעפילים רעועות שעצרו הבריטים קודם לכן וננטשו עם תם המנדט.

להלן יפורטו הקרבות והאירועים העיקריים של חיל הים באותה מלחמה.

לקריאה נוספת מומלץ ספרו של אליעזר טל "מבצעי חיל הים במלחמת הקוממיות"

 

פרשת אלטלנה

פרשת 'אלטלנה' התרחשה במהלך ההפוגה הראשונה של מלחמת העצמאות. צבאות ערב פולשים מכל עבר וכאן בארץ כמעט מלחמת אחים. אניית מעפילים שארגנה התנועה הרביזיוניסטית עשתה דרכה ארצה ועל סיפונה, מלבד המעפילים נשק וחימוש עבור ארגון האצ''ל. אלא שבינתיים, האצ''ל פורק והצטרף לצה''ל. אנשי האצ''ל אשר אספו את הנשק בעמל רב אינם מפנימים את העובדה שהאצ''ל כבר פורק ומנסים להעביר את הנשק או את חלקו אל גדודי האצ''ל ששולבו בצה''ל. ראש הממשלה דוד בן גוריון חושש שהעברת הנשק תחייה מחדש את האצ''ל ככוח עצמאי בתוך צה''ל וזאת כאשר גם הפלמ''ח ממאן להתפרק ממסגרותיו. בן גוריון מתעקש, מנחם בגין מנהיג האצ''ל לא מוותר, ולבסוף ההתלקחות, חילופי אש והרוגים לצה''ל ולאצ''ל. לבסוף מורה בגין להניף דגל לבן, מלחמת האחים נמנעה אך ויכוח גדול נפתח.

הטבעת ה'אמיר פארוק'

קרב בית עפה

קרב תל אביב

עבור לתוכן העמוד