דלג על חיפוש 1
חיפוש 1
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners
חנות וירטואלית
צרכנות
פייסבוק
אינסטגרם
עמותה cinema
יוטיוב

רכש המשחתות

בשנת 1954 האיץ חיל הים את עבודת המטה להחלפת הפריגטות המיושנות בדור של ספינות מלחמה מתקדמות יותר. ב-1955נחתם חוזה מול הבריטים וב-1956 מצא עצמו זוג משחתות ה-Z שאך הגיע מאנגליה בקרב נגד משחתת קלה מצרית ויכל לה. בפרק זה נתאר את תהליך הרכש וההצטיידות.

 

פוליטיקה

 

כשהחלה ישראל לחפש משחתות דובר תחילה על כלים חדשים שייבנו במספנות YARROW בבריטניה אך שיקולים תקציביים מנעו זאת. החיפושים נמשכו ובשלב מסויים נראה היה כי באיטליה נוכל למצוא את מבוקשנו. כשהגיע המשא ומתן עם האיטלקים לשלב מתקדם החליטו הבריטים לטרפדו ובשנת 1955 הציעו לחיל הים לרכוש שתי משחתות מדגמי 'האנט' או 'זמבזי' ( Z) החל משא ומתן עם האדמירליות בלונדון בהשתתפות שמעון פרס, אז מנכ''ל משרד הביטחון, בסופו של דבר נרכשו שתי המשחתות 'אילת' ו'יפו' הלא הן 'זילוס' ו'זודיאק'. לשם איזון, (וכנראה גם לשם רווח) מכרו הבריטים למיצרים את שתי אחיותיהן: ''מינגס'' ו''זניט''.

 

היסטוריה

 

שדריתה של ''זילוס'' הונחה ביום 5.5.43 במספנות 'קאמל ליירד'. נבנו 8 משחתות מדגם זה הידוע כדגם 'זמבזי' או z . לפרוייקט ניתן השם - שייטת החירום העשירית. zealous ( בעברית -נלהב,מסור,קנאי,להוט) הושלמה במהירות חסרת תקדים, תשעה חודשים בלבד. היא הושקה בבוקר 28.2.44 ויצאה להפלגות הרצה ,ניסוי מערכות,השלמות זיווד וחימוש. הקו המנחה בתיכנון שייטת הזמבזי היה הקניית כושר לווי שיירות בים הצפוני הסוער, עמידה בתנאי קור עז, לוחמה בצוללות, טרפדות ובסיירות הגרמניות. מיד עם כניסתה לשירות החלה 'זילוס' בלווי שיירות לרוסיה. בינואר 1945 השתתפה במבצע גדול לזריעת מוקשים במימי נורבגיה, באפריל יצאה לתקוף שיירות אספקה גרמניות לנורבגיה, במבצע אחר, עם שלש משחתות נוספות, נשלחה לחלץ 525 אזרחים ולוחמי מחתרת נורבגיים . לאחר כניעת גרמניה המשיכה המשחתת, עוד עשור, לשרת בצי הבריטי.

 

 

 

 

     מאמר מפורט בנושא מאת דויד תגר   

 

 

     

     טקס הגעת המשחתות - סרט   

   

 

 

     טביעת אח''י אילת 

 

    

 

 

 

 

 

 

  

   

 

 

            

 

 

 

                

   קישורים

 

 

 

 

  בבנייה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

אה"מ זילוס

 

 

הזמנה לטקס הגעת המשחתות
 

 

 

 

 

עבור לתוכן העמוד